Szkolenie na poziomie operacyjnym w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej na Oficera Mechanika Wachtowego
Przed kursem zapoznaj się z nowymi zasadami ważności dyplomów. Link poniżej:
Nowe przepisy!!!
ENGINEER OFFICER
IN CHARGE OF WATCH
Cena: 10.000, zł.
Liczba godzin: 819
Czas trwania: 20 tygodni
Minimalna grupa uczestników: 20 osób
Warunek przystąpienia do kursu:
- 46. 1. Do uzyskania dyplomu oficera mechanika wachtowego na statkach o mocy maszyn głównych 750 kW i powyżejwymagane jest posiadanie świadectw przeszkoleń w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia wyższego, pierwszej pomocy medycznej, dowodzenia siłownią okrętową i świadectwa ratownika oraz:
1) ukończenie studiów w MJE typu A lub w MJE typu B, lub nauki w MJE typu C, kształcących co najmniej na poziomie operacyjnym w dziale maszynowym w specjalności wskazanej w certyfikacie uznania, posiadanie 12-miesięcznej praktyki pływania w dziale maszynowym na statkach o mocy maszyn głównych 750 kW i powyżej, potwierdzonej w wydanym przez MJE zaświadczeniu o zaliczeniu książki praktyk, oraz zdanie egzaminu na poziomie operacyjnym w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej albo
2) posiadanie dyplomu oficera elektroautomatyka okrętowego oraz dodatkowej 24-miesięcznej praktyki pływania na statkach o mocy maszyn głównych 750 kW i powyżej w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej oraz ukoń- czenie szkolenia w MJE typu D na poziomie operacyjnym w specjalności mechanicznej zgodnego z certyfikatem uznania i zdanie egzaminu na poziomie operacyjnym w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej, albo
3) posiadanie 36-miesięcznej praktyki pływania w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej, w tym co najmniej 24 miesiące praktyki pływania na statkach o mocy maszyn głównych 750 kW i powyżej, oraz ukończenie szkolenia w MJE typu D na poziomie operacyjnym w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej zgodnego z certyfikatem uznania i zdanie egzaminu na poziomie operacyjnym w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej.
- Praktyka pływania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, powinna zawierać okres pełnienia obowiązków wachtowych pod nadzorem starszego mechanika albo oficera mechanika wachtowego przez co najmniej 6 miesięcy, udokumentowany w zaświadczeniu o pełnieniu wachty maszynowej, które powinno zawierać informacje dotyczące: imienia i nazwiska osoby odbywającej wachtę maszynową, nazwy statku, numeru IMO, typu statku, pojemności brutto statku, mocy maszyn głównych, zajmowanego stanowiska, okresu pełnienia wachty maszynowej, nazwy armatora oraz podpis kapitana statku.
- Przy ubieganiu się o dyplom oficera mechanika wachtowego na statkach o mocy maszyn głównych 750 kW i powy- żej 6-miesięczna wymagana praktyka pływania, o której mowa w ust. 1, może być zastąpiona praktyką przy budowie, naprawie lub obsłudze maszyn okrętowych w stoczniach, zakładach produkcyjnych i warsztatach mechanicznych.
Do egzaminu może przystąpić tylko osoba, która udokumentuje 100% wymaganej praktyki pływania
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 8 września 2014 r. w spr. egzaminów kwalifikacyjnych oraz wynagradzania członków zespołu egzaminacyjnego wniosek o dopuszczenie do egzaminu wraz z wymaganymi załącznikami składa się do sekretariatu Komisji, właściwego dla miejsca przeprowadzenia egzaminu, na co najmniej 21 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę kontaktować się z:
1) Sekretariat CMKE w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju,
ul. Chałubińskiego 4/6,
e-mail: cmke@mir.gov.pl,
2) Sekretariat w Urzędzie Morskim w Gdyni,
ul. Bernarda Chrzanowskiego 10,
81-338 Gdynia
pokój 0/26,
godz. pracy 10.00-13.00 (poniedziałek-piątek)
tel.: 58 355 33 35,
e-mail: cmkegdynia@mi.gov.pl,
3) Departament Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi (DTM)
tel. 22 630 16 39,
e-mail: sekretariatDTM@mir.gov.pl
https://mgm.gov.pl gospodarka morska
-Rozporządzenie Ministra, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 7 sierpnia 2013
Dziennik Ustaw z dnia 19. sierpnia 2013 poz. 937
w sprawie wykształcenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich
-Rozporządzenie Ministra, Infrastruktury i Rozwoju z dnia 28 lutego 2014
Dziennik Ustaw z dnia 25 kwietnia 2014 poz. 536
w sprawie ramowych programów szkoleń wymagań egzaminacyjnych dla marynarzy działu maszynowego
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2014/536/1
Uwagi Kurs odbywa się dwa razy w roku. Pierwszy rozpoczyna się w październiku drugi w marcu.